Fall Crew


Coaching Staff: 2020-2021 Season

Head Coach & Program Coordinator: Chris Marr

Experienced Team Coaches: Aidan O'Sullivan, Ana Delucchi 

Head Novice Coach: Noel Christiansen 

Novice Coaches: Erin Boehm, Joseph Lee, Julia Stoner, Lizzie Braicks

Athlete Rosters
  • Fall 2020 Experienced Crew Roster

    Keira Anderson '22
    Rasa Audejaitis '21
    Chloe Bergevin '24
    Anna Boden '22
    Lily Buysse '21
    Brooke Caragher '21
    Millie Cole '22
    Grace Collins '21
    Ella Connelly-Smith '23
    Jenny Cook '21
    Audrey Deligan '21
    Adela Delucchi '22
    Josephine DeTuerk '22
    Elizabeth Eck '22
    Ellie Ernst '22
    Katherine Frissell '23
    Cindy Gabalis '22
    Lucie Gilda '23
    Emma Hartz '22
    Devan Hodson '22
    Briana Hopper '21
    Julia Hopper '21
    Olivia Howe '23
    Caitlin Jago '21|
    Hailey Jarrett '24
    Emma Johnson '22
    Sofia Kalafatis '23
    Meera Kalhan '21
    Audrey Kline '21
    Maija Koivu '22
    Lilly Kurtz '22


    Henrietta Larson '21
    Alana Lombaard '23
    Olivia Lopez-Kimball '23
    Isabella Lysaker '21
    Sierra Mason '23
    Lena Meyer '23
    Poppy Montgomery '24
    Mary O'Malley '23
    Shay Olson '23
    Honoria Payton '21
    Sabina Petersen '22
    Sophie Price '23
    Sofia Schliebner '22
    Molly Spraker '23
    Ashton St. John '22
    Samantha Stangland '23
    Elizabeth Sullivan '22
    Caroline Surbeck '22
    Lucia Swaner '23
    Adelaide Telzrow '22
    Julia Torgelson '23
    Faye Turcotte '23
    Mischa Webber '21
    Caroline Wynne '21

  • Fall 2020 Novice Roster

    Chloe Budge '24
    Anna Buysse '24
    Sydney Caragher '24
    Paige Erbstein '24
    Phoebe Feltz '24
    Hadley Frossard '24
    Alessandra Garcia '24
    Molly Gazewood '24
    Emma Hartz '22
    Natalia Hatzigeorgiou '24
    Kate Hendershott '24
    Elsa Hinz '24
    Devan Hodson '22
    Emma Johnson '22
    May Kennelly '24
    Ayanna Keshav '24
    Amelia Kline '24
    Kylie Kunz '24
    Therese Lewis '24
    Aurora MacDonald '24
    Freya Maddock '24
    Trudie Mattson '24

    Grace Mount '24
    Marley Parks '24
    Cora Pearlstein '24
    Bella Perez '24
    Annika Ragan '24
    Caitlin Roach '24
    María Alesia Romero Degwitz '24
    Gwendolyn Sawicki '24
    Olivia Smoltz '24
    Genevieve Sterne '24
    Annika Trippel '24
    Caragh Tuch '24
    Saskia Visser
    Erin Widmer '24
    Samara Wijesekera '24
    Zahra Wooden '24
    Caleinara Yuniardi '24


Crew Accomplishments
  • Crew Accomplishments:

    2019-2020    Head of the Charles: 6th in Youth 8+.
    Spring 2020 season canceled, including Nationals & Districts, due to COVID-19 pandemic.

    2018-2019    Nationals: 3rd (Varsity 8+), 2nd (Lightweight 4+), 16th (Varsity 4x).
    Districts: Nine 1sts, eight 2nds, three 3rds, Women's Overall Point Trophy.
    Head of the Charles: 4th-place medal in Youth 4+.

    2017-2018      Nationals - 3rd (Lightweight 4+), 7th (Varsity 8+), 14th (Lightweight 8+), 15th (Varsity 2x).
    Districts: Seven 1sts, five 2nds, two 3rds.

    2016-2017      Nationals - 1st (Lightweight 4+), 11th (Varsity 4+), 17th (Varsity 4x), 18th (Lightweight 8+).
    Districts: Four 1sts, twelve 2nds, five 3rds.

    2015-2016     Nationals - 2nd (Lightweight 8+), 10th (Varsity 4+), 14th (Lightweight 4+).
    Districts: Five 1sts, three 2nds, seven 3rds, Women's Overall Point Trophy.

    2014-2015      Nationals - 1st (Varsity 2-), 3rd (Youth 8+), 6th (Lightweight 8+), 9th (Youth 4x).
    Districts - Five 1sts (Varsity 2-, Lightweight 8+ (two boats), Novice 4+, High School 8+); six 2nds (Varsity 8+, Varsity 4+ (three boats), Varsity 4x, Novice 1x); four 3rds; (Youth 4x, Varsity 2x, Varsity 4+, Varsity 8+).
    Head of the Charles - 1st (Varsity 4+).

    2013-2014      Nationals - 2nd (Varsity 2-), 4th (Varsity 4+), 5th (Lightweight 4+), 8th (Varsity 4x).
    Districts - 1st (Varsity 2-), 2nd (Varsity 4+, Lightweight 2x), 3rd (Lightweight 4+, Varsity 4x).
    Head of the Charles - 1st (Varsity 4+).

    2012-2013      Nationals - 2nd (Varsity 4+), 6th (Lightweight 8+), 9th (Varsity 4x).
    Districts - 1st (Varsity 4+, Lightweight 8+), 2nd (Varsity 1x, Varsity 4x); 3rd (Varsity 2x)

    2011-2012      Nationals - 12th (Varsity 4x), 15th (Lightweight 8+).
    Districts - 2nd (Lightweight 8+, Varsity 1x), 3rd (Varsity 4x).

    2010-2011       Nationals - 11th (Lightweight 8+), 15th (Varsity 8+).
    Districts - 2nd (Varsity 8+), 3rd (Lightweight 8+).

    2009-2010       Nationals - 5th (Lightweight 4+), 9th (Varsity 4+).
    Districts - 1st (Varsity 4+, Lightweight 4+).

    2008-2009       Nationals - 2nd (Lightweight 4+).
    Districts - 2nd (Lightweight 4+, Lightweight 8+).
    Head of the Charles - 9th (Varsity 8+).

    2007-2008       Nationals - 10th (Lightweight 4+).
    Districts - 3rd (Lightweight 4+)

    2006-2007       Nationals - 4th (Lightweight 4+), 12th (Lightweight 8+).
    Districts - 1st (Lightweight 4+), 3rd (Lightweight 8+).
    Head of the Charles - 4th (Varsity 4+); 12th (Varsity 8+)

    2005-2006       Nationals - 2nd (Lightweight 4+).
    Districts - 1st (Lightweight 4+).
    Head of the Charles - 13th (Varsity 8+), 16th (Varsity 4+)

    2004-2005       Nationals - 2nd (Varsity 4+), 7th (Lightweight 4+).
    Head of the Charles - 12th (Varsity 8+, Varsity 4+).

    2003-2004       Nationals - 4th (Varsity 4+).
    Districts - 2nd (Varsity 4+).
    Head of the Charles – 10th (Varsity 8+), 13th (Varsity 4+).

    2002-2003       Districts – 3rd (Varsity 4+).
    Head of the Charles – 5th (Varsity 8+).

    2001-2002       Nationals - 3rd (Varsity 8+).
    Districts -1st (Varsity 8+).
    Head of the Charles - 11th (Varsity 8+); 16th (Varsity 4+).

    2000-2001       Nationals - 2nd (Varsity 4+).
    Districts - 1st (Varsity 4+).
    Head of the Charles – 13th (Varsity 8+).

    1999-2000       Nationals - 5th (Varsity 8+).
    Districts - 2nd (Varsity 8+).
    Head of the Charles – 14th (Varsity 8+).

    1998-1999       Nationals - 8th (Varsity 8+).
    Head of the Charles – 11th (Varsity 4+), 12th (Varsity 8+).

    1997-1998       Districts - 3rd (Lightweight 8+, Lightweight 4+).

Cross Country

Coaching Staff: 2020-2021 Season

Head Coach:  Erin McCormick
Assistant Coach: Molly McKeon '05

Assistant Coaches:
Rose DeBoer, Audrey Hiatt, Molly McKeon ’05

Athlete Roster
  • Fall 2020 Roster

    Eileen Balet '24
    Skylar Blair '23
    Avery Brennan '22
    Avery Burke '22
    Emma Callanan '21
    Olivia Chen '21
    Christina Crow '21
    Margaret Endres '21
    Sylvia Ewart '23
    Mary Farewell '21
    Amelie Fleury '24
    Emma Garcia '22
    Claire Gross '22
    Carmen Hummel '21
    Annemarie Hutson 
    Lauren Jackson '23
    Ava Jaksha '21
    Sydney Jones '22
    Sophia Kilbourne '24
    Leah Kreyenhagen '24
    Lauren LaPorte '21
    Sommer Machado '24
    Finola McGuire '22
    Maisie McManus '23

    Annie Mirkin '21
    Sarah Mirkin '21
    Kyleigh Morrow '22
    Fiona Mullen '24
    Virginia Nelson '23
    Maya Nyzhnykevych '23
    Liana Palmer '23
    Yumi Park-Davis '22
    Kathleen Raab '23
    Rain Rainbolt '24
    Mary Shepard '23
    Tess Shirley '22
    Sage Stefonic '22
    Shelby Thompson '23
    Maria Torre '22
    Riley Wells '22
    Beatrice Wingfield '21
    Grace Winkler '24
    Grace Wiseman '22

Cross Country Team Accomplishments
  • Cross Country Team Accomplishments

    2019     Team: 1st in Metro, 1st in District, 2nd at State.

    2018     Team: 2nd in Metro, 1st in District, 5th at State.

    2017     Team: 4th in Metro, 7th in District.

    2016     Team: Metro Champions, District Champions, 3A State Champions. Individual: 1st at Metro, District, State.

    2015     Team: 3rd in Metro, 3rd at District, 8th at State. Individual: 1st at Metro, District, State.

    2014     Team: 3A Academic State Champions, Metro Champions, District Champions, 3A State Champions.

    2013     Team: 2nd in Metro; 8th at State.

    2010     Team: 2nd at Metro.

    2007     Individual: 2nd at State.

    2006     Team: 2nd at District; 7th at State.

    2005     Team: Metro Champions; 2nd at District; 8th at State. Individual: 6th at State.

    2004     Team: 3A Academic State Champions; Metro Champions. Individuals: 2nd and 3rd at State.

    2003     Team: 3A Academic State Champions; 2nd in Metro. Individual: 2nd at State

    2002     Team: 2nd in Metro

    2001      Team: 2nd in Metro

Golf

Coaching Staff: 2020-2021 Season

Head Coach: Curt Breitfuss 

Athlete Roster
  • Fall 2020 Roster

    Greta Acarregui '21
    Katja Albert '23
    Asha Behrman '22
    Lauren Chan '23
    Delaney Dermody '21
    Jane Eidukas '23
    Riley Esteban '21
    Lauren Kinney '21
    Ana-Christine Louie '21
    Lucy MacGillivray '23
    Sabrina Poole '22
    Katherine Summers '22

Golf Team Accomplishments:
  • Golf Team Accomplishments

    2018-2019        2nd in Metro.

    2017-2018        Metro Champions. Individual 1st (tie) in District.

    2016-2017        5th in District; Individual 8th at State.

    2015-2016        Metro Champions; 4th in District; 8th at State. Individuals 2nd and 4th in District.

    2012-2013         Metro Champions; 8th at State. Individual 1st in District; Individual 3rd at State

    2011-2012          2nd in Metro; Individual 1st in District; Individual 3rd at State

    2010-2011          Individual 1st (tie) in District; Individual 6th at State

    2009-2010        3A Academic State Champions; Metro Champions; District Champions; 3A State Champions; Individual 1st in Metro; Individual 1st in District; Individual 2nd at State

    2008-2009        3A Academic State Champions; Metro Champions; District Champions; 3A State Champions; Individual 1st in Metro; Individual 1st in District

    2007-2008          Metro Champions; District Champions; 2nd at State; Individual 1st in State

    2006-2007          Metro Champions; 6th at State

    2005-2006          2nd in Metro

    2004-2005          Metro Champions

    2003-2004          District Champions; 7th at State

    2002-2003          2nd in Metro; 2nd in District

    2001-2002           Metro Champions; District Champions

    2000-2001           Metro Champions; District Champions; State 3A Champions

    1999-2000           Metro Champions; District Champions; 3rd at State

    1998-1999           Metro Champions; 2nd in District; Individual 3rd at State

    1997-1998            Metro Champions

    1996-1997            Metro Champions

Soccer

Coaching Staff: 2020-2021 Season

Varsity Head Coach: Julianna Sackeyfio

Varsity Assistant Coaches: Kristin Kuzmanich, Julie Raney ’82, Pat Staunton

Varsity Manager: Ava Ayles '23

JV Head Coach: Daniel Guido

JVC Head Coach: Erin Saunderson

Athlete Roster
  • Varsity

    Mia Banchero '22
    Esme Campbell '22
    Samantha Caragher '22
    Julia Causbie '21
    Aliyah Dockter '23
    Keeley Dockter '21
    Chloe Fung '21
    Hannah Gray '22
    Julia Hansen '22
    Rose Ivanis '22
    Arri King '24

    Ruby Lacktrup '22
    Malia Morgan '21
    Maya Murphy '21
    Taylor O’Brien '22
    Lucy Parkhurst '21
    Natalie Rodriguez-De La Torre '23
    Reese Ruegamer '22
    Ashley Ruiz-Santiago '23
    Layne St. George '21 
    Kate Toomey '21
    Nalani Young '22

  • JV

    Elizabeth Adams
    Esme Campbell
    Maida Camero
    Campbell Carroll
    Minda Chen
    Julia Fort
    Julia Hansen
    Erin Johnson
    Kate Lewis
    Piper Newman
    Katya Ordona

    Hailey Pittiglio
    Sophia Poeschla
    Maggie Roben
    Olivia Sanchez
    Rylie Shaefer
    Mikayla Smith
    Sasha Snavlin
    Lucy Taylor
    Olivia Westphal
    Gabby Wheeler
    Maren Williams

  • JVC

    Anna Hutter '24
    Ava Javier '24
    Leah Kreyenhagen '24
    Andrea Maney '24
    Mairead McGuigan '24
    Erin Monda '23
    Charlotte Petersen '24
    Eleanor Skov '24
    Mia Soli '24
    Katherina Winebrenner '24
    Elizabeth Zbaraschuk '24

Soccer Team Accomplishments
  • Soccer Team Accomplishments

    2019                   4th in Metro. Overall Soccer Program Record: Wins 39, Losses 10, Draws 6.

    2018                   4th in Metro, 2nd at 3A State. Overall Soccer Program Record: Wins 38, Losses 9, Draws 4.

    2017                     Overall Soccer Program Record: Wins 30, Losses 10, Draws 11

    2016                     Overall Soccer Program Record: Wins 33, Losses 14, Draws 1

    2015                     Advanced to 3A State Quarterfinals

    2014                     Metro Tournament Champions

    2012                     3A Academic State Champions; Metro Tournament Champions; 3rd in 3A State

    2010                     3A Academic State Champions

    2009                     Metro Tournament Champions

    2007                     3rd in 3A State

    1999                     2nd in Metro; 3A State Champions

    1981                     Metro Champions

    1980                     Metro Champions

Swim and Dive

Coaching Staff: 2020-2021 Season

Head Coach: Rachel Loy

Assistant Coaches: Kayla Loy, Sam Meyer

Athlete Roster
  • Fall 2020 Roster

    Katherine Adams
    Erica Adams
    Erin Austin
    Katherine Baber
    Isabella Berard
    Maddie Blackmore
    Augusta Castrodale
    Vanessa Chesley
    Leyla Collins
    Stella Cross
    Caroline Crow
    Elizabeth Dau
    Anaiysaa Deswal
    Rayna Ejarque
    Portia Ellis
    Tess Forster
    Hope Gelfand
    Mackenzie Guy
    Kathleen Hollinger
    Mela Houser
    Mackenzie Jones
    Anna Kleewein
    Ava Kunz
    Nora Lee
    Vilija Liffick

    Naaji Lozan
    Sofia Malaspino
    Emmie Mathieu
    Pari McDonald
    Ana McDonald
    Kaitlyn McMorrow
    Aili Orkand
    Marielle Pangelinan
    Noelle Peck
    Sophia Rivera
    Hannah Ross
    Regan Rowe
    Lauren Salerno
    Elise Scott
    CarmenSidler-Dever
    Gabrielle Smith
    Margaret Straley
    Isabelle Strong
    Lauren Tagavilla
    Mae Vanderslice
    Norah Wall
    Fiona Williams

Swim/Dive Team Accomplishments
  • Swim/Dive Team Accomplishments

    2019                       3rd in Metro; 6th in District; 6th in State.

    2018                       3rd in Metro; 6th in District; 6th in State.

    2017                       3rd in Metro; 4th in District; 5th in State

    2016                       3rd in Metro; advanced to State

    2015-2016          8th in State

    2014-2015          7th in State; Individual 1st in State

    2013-2014          2nd in Metro; 7th in State; Individual 1st in State

    2012-2013          2nd in Metro

    2011-2012           2nd in Metro; Team 5th in State

    2010-2011           Metro Champions; Team 8th in State

    2009-2010          Metro Champions; Individual 2nd in District

    2008-2009         Metro Champions; Individual 1st (two), 2nd (four) in District; Team 8th in State

    2007-2008          2nd in Metro; Individual 5th, 8th in State

    2006-2007           Metro Champions; Team 4th in District; Team 6th in State; Individual 1st and 3rd (three) in State

    2005-2006           Metro Champions; Team District Champions; Team 3A State Champions

    2004-2005           Metro Champions; Team 5th in State; Individual 1st (two) and 2nd in State

    2003-2004           Metro Champions; Team 4th in State; Individual 1st (four) in State

    2002-2003           Team 2nd in Metro; Individual 2nd and 5th in State

    2001-2002           Metro Champions

    2000-2001           Metro Champions

    1999-2000           3A State Academic Champions; Metro Champions

Volleyball

Coaching Staff: 2020-2021 Season

Varsity Head Coach: Larry Garcia

Varsity Assistant Coaches: Jerrell Tate, Kat Zouboulakis

JV Head Coach: Jerrell Tate

JVC Head Coach: Julia Koh '16

Athlete Roster
  • Varsity

    Mimi Belanger
    Eliza Bian
    Lily Calvert
    Noel Davis
    Beep Day
    Paige Douglas
    Claire Fitzgerald

    Ryan Garcia
    Alina Johnson
    Cliodhna McGuigan
    Molly Murphy
    Ella Peterchak
    Piper Stoulil
    Jenna Taylor-Raden

  • JV

    Margaret Bian
    Sam Chacko
    Nnenna Echeruo
    Mia Griffin
    Sara Johnson
    Cody Kohler

    Kate Krawchik
    Kate Kreul
    Sophia Macariola
    Nina Maxin
    Aina Sulcs
    Bridget Thompson
    Ellie White

  • JVC

    Betsy Allen
    Bridget Bjork
    Ava Bradbury
    Caroline Cappetto
    Lucy Cooper
    Indigo Mays

    Elexia Narvaez
    Neala Popenoe
    Stella Quinn
    Natalie Skinner
    Emery Town
    Zoe Withers

Volleyball Team Accomplishments
  • Volleyball Team Accomplishments

    2017           3rd in Metro; 3rd in District; advanced to 3A State.

    2016           3rd in Metro; 3rd in District; advanced to 3A State. Metro League Team Sportsmanship Award.

    2015           Metro Champions; District Champions; 5th in 3A State

    2014           2nd in Metro; 3rd in District; advanced to 3A State

    2013           3rd in Metro; 4th in District; 2nd in 3A State

    2012           4th in District; 4th in 3A State

    2010           2nd in Metro; 5th in District; advanced to 3A State

    2009           4th in District; advanced to 3A State

    2008           4th in District; advanced to 3A State

    2007           3rd in District; 5th in 3A State

    2004           3rd in District; advanced to State; 3A Academic State Champions

    2003           3A Academic State Champions

    2001           5th in District; advanced to 3A State

    1999           6th in District; advanced to 3A State

    1997           Metro Champions; 4th in District; advanced to 3A State

How can we help?